poradnik myśliwego / patron myśliwych


Św. Hubert - patron myśliwych


Św. Hubert, potomek rodu Merowingów, urodził się w roku 665 w Gaskonii. Jako dziecko często towarzyszył ojcu na polowaniach – to dzięki niemu pokochał polowania. Legendy głoszą, że 14- letni Hubert, podczas polowania w Pirenejach, uratował życie swojemu ojcu.

Polowanie było wielką pasją młodego Huberta, dlatego większość swojego czasu spędzał w puszczy. Poza polowaniami prowadził życie hulaszcze i bardzo swobodne.

Rok 695 odmienia życie mężczyzny. Podczas jednego z polowań, w Wielki Piątek, spotkał białego jelenia, który w wieńcu miał promieniujący krzyż. To wtedy Hubert miał usłyszeć Głos Pański nakazujący mu odbyć służbę u biskupa Lamberta. Tam studiuje wiedzę kanoniczną i prowadzi misję w Ardenach. W 704 roku z rąk papieża otrzymuje sakrę biskupią.

Jako biskup zjednuje ludzi z wiarą w Chrystusa. Zmarł w 727 roku. Jego grób znajdował się w kościele Św. Piotra w Liege. W roku 743 zostaje ogłoszony świętym. Szczątki przeniesione zostały do Andange i złożone w głównym ołtarzu tamtejszego kościoła. Od tego momentu miasteczko nazywa się Saint Hubertus, a kościół Bazyliką Św. Huberta


Polityka Prywatnosci | Patron myśliwych